Ucuz Davetiye Burada - Kapıda Ödeme - Kargo Bedava
ÇB’de ara Google ile ÇB’de ara
  Önemli Bilgi
Ana Sayfam Yap
 Web Sitesi Referanslarımız 
 
 
  Sedat Torlakcık  
 
  . Fikir Köşesi
  . Tüm Yazılar
  . Tüm Yazarlar
  . Yazarın Tüm Yazıları
  . Tüm Şiirler
 
 
 
izlenme: 3967 
|
Çağdaş Bir Sivil Toplum Örgütünün Kent Yaşamına Katkıla...
Fikir Köşesi Köşe Yazıları

      Çağdaş Bir Sivil Toplum Örgütünün Kent Yaşamına Katkıları

     Tiyatrolar, şenlikler, yarışmalar, grevler, ulusumuzun önemli yazarlarını halkla buluşturma, kokteyller, eğlenmeli yemekler, konserler, düğünler, eğlenceler, sergiler, boykotlar… Bir kenti kent yapan ve gelişimine katkıda bulunan önemli unsurlardır.

    “Örgütlü insan çağdaş insandır.” sözünü bilmeyenimiz yoktur. İster futbol takımının bir üyesi olalım, ister bir yardım derneğinin, ister bir eğitim örgütü veya derneğinin, isterse bir siyasi partinin, ister bir cami yaptırma derneğinin, ister bir öğrenci kulübünün… Bir sivil toplum kuruluşunu o şehirde kökleştiren unsurlardan biri de kente, kasabaya, beldeye kattıklarıdır. Kent insanları bir sivil toplum kuruluşunun düşünce yapısına karşı olsalar da olmasalar da kent yaşamına, büyümesine, tanınmasına, ekonomisine… neler kattığına bakmalı.

     Kent yaşamına ne katkıda bulunuyoruz? Yaşadığımız kente ne veriyoruz? Yaşadığımız kentin doğasına, yaşam alanlarına, insanlarına ne katıyoruz? Yani biz, yaşadığımız kente ister örgütlü olalım isterse örgütsüz ne veriyoruz dostlar, ne katıyoruz? Sayemizde doğası temiz mi? Simitçisi, çaycısı, ayakkabı boyacısı, esnafı, inşaatlarda çalışan emekçi kardeşlerimiz kazanıp evine ekmek götürebiliyor mu? Çocukları tiyatro izleyebiliyor mu? Kitabını okuyup hayallere daldığı Muzaffer İzgülerle, Gülten Dayıoğlularla, Gülsüm Cengizlerle, Cezmi Ersözlerle buluşup sohbet edebiliyor mu? Haftada bir sinemaya gidebiliyorlar mı? Sanatçıyı yaşadığımız kent insanıyla buluşturabiliyor muyuz? İster kişisel olarak ister bir sivil toplum kuruluşu olarak, ister bir yönetici olarak… yaşadığımız, ekmeğini yediğimiz, suyunu içtiğimiz, insanlarıyla dost olduğumuz kente ne veriyoruz?

     Çaycuma’da kent yaşamı denildiğinde en önemli katkı yapan kuruluşların başında Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliği gelmekte.

     Başta anayasamıza, yasalarımıza, yönetmeliklerimize, genelgelerimize vb. aykırı yapılan tüm girişimlerin karşısında onuruyla duran ve hukuk çerçevesinde hak almayı, aramayı bilen ve Çaycuma halkına da naçizhane öğreten de Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliğidir. Kendi üyeleri başta olmak üzere tüm eğitimcilerin haklı davalarında yanlarında dimdik duran ve haksızlıklar karşısında boyun eğmeyip yasal yollarla hakkını arayan bir sivil toplum kuruluşudur. Eğitim emekçilerine yapılan haksızlıkların karşısında gerek basın açıklamaları, gerek grevlerle, gerekse de boykotlarla Çaycuma kentlisine hak aramayı, yetkili mercilere sesini nasıl duyuracağını, yetkili mercileri uyararak görevlerini daha doğru bir şekilde yapmasının yolunu da açarak yapmıştır. Tüm insanlarımızın sağlıkta çeşitli sıkıntılara düştüğü “SSGS yasası”, tüm velilerin çocuklarının geleceklerinden iyice ümitsizliğe düştüğü “4+4+4 eğitim-öğretim yasası”, şimdi tüm memurlar ve emeklileri bu değişiklikler sebebiyle az verilen ve 5-6 aydır da hiç verilemeyen maaş zamlarına itirazdan yoksun olduğu “anayasamızın bazı maddelerini değiştirilmesi referandumu” gibi yaşamını doğrudan ilgilendiren konularda konferanslar düzenleyerek, broşürler dağıtarak vb. etkinliklerle tüm halkımızı önceden bilgilendirmiş, aydınlatmıştır. 4/B, 4/C ve taşeron işçilik gibi “Güvencesiz Çalıştırma” ya karşı durmuş çeşitli basın açıklamaları ve imza stantları kampanyaları düzenleyerek kent insanının yanında durmuş, bilinçlenmesine yardımcı olmuştur.

      Çocuklarımızın kitaplarını okuyup hayallere daldığı Muzaffer İzgü, Gülten Dayıoğlu, Gülsüm Cengiz, Cezmi Ersöz, Tacim Çicek gibi yazarlarımızı daha yakından tanıma fırsatı yaratmıştır. Tüm okullarımızın kütüphanelerine çağdaş yazarlarımızın kitaplarını kazandırarak, bazı okullarımızın da okul kütüphanelerini kurarak destek sağlamıştır. Yıl içinde iki köklü tiyatro topluluğunu kent insanıyla buluşturdu. Sadece bu yıl yaklaşık 4000 çocuğumuza-1550’sine ücretsiz olmak üzere Ekin ve Samsun Sanat tiyatrolarının seviyelerine uygun oyunlarını izlettirdi. 3 Haziran 2012’de 8.si yapılacak geleneksel “Uçurtma Şenlikleri” ile Çaycuma’mızı ulusal düzeye taşıdı. Milli Eğitim Müdürlüğünün yaptığı turnuva hariç hiç satranç turnuvası yapılmayan kentte büyükler, gençler, eğitimciler ve ilköğretim öğrencilerine yönelik Satranç Federasyonu ile ortaklaşa 4 büyük turnuva düzenledi. Köy Enstitülerinin kuruluş günü olan her 17 Nisanda “Kokteyl Etkinliği” yaparak kokteyl kültürünün kent yaşamına yerleşmesine de katkıda bulundu. Dünya Emekçi Öğretmenler Günü, Emekçi Kadınlar Günü gibi günlerde canlı müzikli programları da kent insanıyla paylaştı. Öğrencilerimizin etkinliklerini sergilemeleri için de çeşitli sergilere katkılar sağladı.

      Yaşamın acılarının paylaşılmasında, törenlerde, düğünlerde, facialarda Çaycuma’mızın sevinç ve acılarını insanımızla ortak yaşadılar.

      Elbette bir görüşü, bir çizgisi var Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliğinin. Ama önce doğruların peşinden koşma, yanlışında karşısında onurlu şekilde dimdik durma. Kentin sevinçlerini, acılarını birlikte paylaşma hiç bir beklentisi olmadan. Kentin ekmeğini, suyunu havasını birlikte paylaşma insanımızla el ele gönül gönüle. Hiç bir kişi ve kuruluşun arkasından konuşmadan, türlü entirikalara girmeden söyleyeceğini önden arkadan değil yanlışları yüze karşı söyleyen candan bir dost Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliği.

     Tüm üyeleri, Atatürk ilke ve devrimleri ışığında aydınlanmacı kişilik ve başarıları ile, çocuklarımızı eğiterek öğreterek Çaycuma insanını karşısında her zaman alnı açık, dimdik durmaktadırlar. Tam bağımsız Türkiye şiarıyla yurdumuz eğitim öğretim ordusunun birer neferi olarak yollarına devam ediyorlar, edecekler…

     İster Eğitim Sen’le aynı düşünceden olalım isterseniz aynı düşünceden olmayalım yiğidin hakkını verelim dostlar…

    Shakespeare, “İnsan demek, şehir demektir.” diyor. İnsanlar ve onların oluşturduğu sivil toplum kuruluşları uzun yıllar boyunca yaşadıkları şehri yaşanılır yapar, geliştirir ve her bakımdan zenginleştirir.
 

    Seneca ise, “Kentler uzun yıllarda kurulur; bir saatte yıkılabilir.” der. Demek ki yine insan ve onların oluşturduğu sivil toplum kuruluşları kentleri yaşanılmaz hale de getirebilir ya da hiç katkı vermeden durağanlaştırabilir de. Bu bağlamda Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliği, Çaycuma kent insanına çok şey kattı, katmaya da devam edecek. Kentimizin uzun yılar gelişmesine katkıda bulunacak hiç karşılık beklemeden.

Sağlıcakla kalın…

Sedat Torlakcık
Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliği Yönetim Kurulu Üyesi

 
Yazılarla ilgili tüm hukuki sorumluluk yazıyı yazan kişiye aittir
 
Eklenme Tarihi: 30/05/2012
 
 
geri dön
sayfa başı
tüm yazılar
yazdır
tavsiye et
|
 
Mine ÇAKIR: Nimetlerin İçinde Mutsuzluğu Yaşama...
Erdoğan GÜNEŞ: Sarıkamış'ta 90 Bin Şehit
Erdoğan GÜNEŞ: Sarıkamış Şehitleriniz Anarken
Mine ÇAKIR: Hataların Ardındaki Hikmetler
Mine ÇAKIR: Kuran'dan Ahlak Örnekleri
Mine ÇAKIR: Nasıl Olsa Gönlünü Alırım Mantığı
Erdoğan GÜNEŞ: Gülü Sevmiyorum - Bana Acı Vereceks...
Mine ÇAKIR: Ters Karaktere Sahip İnsanlar
Erdoğan GÜNEŞ: Türkçe Coşkusu
Erdoğan GÜNEŞ: Sınav Öncesi
Ayça Kuzu (Yüksek Topuklar): 1 gün 48 saat olsun ben bunu istiyo...
Mine ÇAKIR: Dünya Bir Yolculuk Kur'an da Rehber
Ayça Kuzu (Yüksek Topuklar): Zaman Herşeyin İlacı...
Kenan TUNÇ: Annelerimizin Değerini Bilelim
Kenan TUNÇ: Yılın Annesi Onlar (Engelli Anneler...
Ayça Kuzu (Yüksek Topuklar): Çaycuma'da Hıdrellez Bir Başka Kutl...
Kenan TUNÇ: Bir Başkadır, Çaycuma Taşcılı’...
Erdoğan GÜNEŞ: İşci Bayramı
Ayça Kuzu (Yüksek Topuklar): Sevdiğim Çınarlar bir bir devriliyo...
Mine ÇAKIR: Misafire Hizmet
Yazıya Yorum Bırakın
 
  SON EKLENEN YAZILAR
Nimetlerin İçinde Mutsuzluğu Yaşamak 01/04/2013
Sarıkamış'ta 90 Bin Şehit 10/01/2013
Sarıkamış Şehitleriniz Anarken 10/01/2013
Hataların Ardındaki Hikmetler 13/12/2012
Kuran'dan Ahlak Örnekleri 25/09/2012
Nasıl Olsa Gönlünü Alırım Mantığı 02/08/2012
Gülü Sevmiyorum - Bana Acı Verecekse 02/07/2012
Ters Karaktere Sahip İnsanlar 11/06/2012
Türkçe Coşkusu 10/06/2012
Sınav Öncesi 05/06/2012
Çağdaş Bir Sivil Toplum Örgütünün Kent Yaşamına Katkıları 30/05/2012
1 gün 48 saat olsun ben bunu istiyorum... 19/05/2012
Dünya Bir Yolculuk Kur'an da Rehber 18/05/2012
Zaman Herşeyin İlacı... 15/05/2012
Annelerimizin Değerini Bilelim 14/05/2012
Yılın Annesi Onlar (Engelli Anneleri) Olsun 11/05/2012
Çaycuma'da Hıdrellez Bir Başka Kutlanır. 10/05/2012
Bir Başkadır, Çaycuma Taşcılı’da HIDIRELLEZ 07/05/2012
İşci Bayramı 02/05/2012
Sevdiğim Çınarlar bir bir devriliyorlar... 22/04/2012
 
 
tüm yazılar
 
 
 
 
 
Yukarı Çık
       
 
 
 
Site Yönetimi: Çaycuma Baskı Dünyası - www.ucuzdavetiyeburada.com / Proje Başlangıcı : © 2009 - ∞